Data publikacji: 2025-07-04

Rynek pracy w Polsce do 2035 roku – co powinien wiedzieć każdy doradca zawodowy?

Z  najnowszego raportu Cedefop Skills Forecast Poland 2025 wynika, że w najbliższych latach polski rynek pracy będzie się stopniowo rozwijać – średnioroczny wzrost zatrudnienia wyniesie ok. 0,4%, czyli zgodnie ze średnią unijną. Do 2035 roku pojawi się około 900 tys. nowych miejsc pracy, a razem z potrzebą zastępowania pracowników odchodzących z rynku liczba wakatów sięgnie 5,6 miliona.

Z perspektywy doradztwa zawodowego szczególnie istotne są prognozy dotyczące zawodów i kwalifikacji, które będą najbardziej poszukiwane. Największy wzrost zapotrzebowania będzie dotyczył specjalistów ochrony zdrowia, fachowców budowlanych, operatorów maszyn, specjalistów IT oraz inżynierów i naukowców. Łącznie, aż 64% wszystkich ofert pracy będzie wymagać średniego lub wysokiego poziomu kwalifikacji.

Z drugiej strony, zmniejszy się liczba miejsc pracy m.in. dla rolników i rybaków, pracowników handlu detalicznego, pracowników biurowych oraz osób wykonujących proste prace usługowe. Zmiany te wynikają z postępującej automatyzacji, cyfryzacji i demograficznego starzenia się społeczeństwa.

Dla doradców edukacyjno-zawodowych oznacza to konieczność ukierunkowywania młodzieży i dorosłych na ścieżki edukacyjne zgodne z realnymi trendami zatrudnienia. Ważne będzie także wspieranie rozwoju kompetencji przekrojowych – takich jak zdolność uczenia się, kompetencje cyfrowe, komunikacja czy adaptacja do zmian.

Zmiany te jasno pokazują, jak ważna staje się elastyczność, uczenie się przez całe życie i dostosowanie swoich kompetencji do potrzeb rynku. W tym procesie realnym wsparciem dla osób planujących rozwój zawodowy – zarówno uczniów, studentów, jak i osób aktywnych zawodowo – są narzędzia Europass oraz szkolenia i materiały oferowane przez sieć Euroguidance.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronach Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP).